Kilka wskazówek, jak selekcjonować zdjęcia.

 • by

Każdy fotograf, wykonując swoją pracę, korzysta z zestawu powtarzających się czynności. Oczywiście wszystkie etapy są istotne, jednak jeden z nich jest kluczowy. Mianowicie jest to proces selekcji zdjęć. Na tym etapie wybierasz obrazy, które ostatecznie reprezentują Twoją pracę jako fotografa. Niestety bez skorzystania z odpowiedniego systemu, może to zająć ogromną ilość czasu. Dlatego dobry system selekcji zdjęć jest niezbędny w pracy każdego fotografa. Dzięki niemu nie tylko sprawnie wybierzesz zdjęcia z każdej sesji fotograficznej, ale także możesz łatwo stworzyć portfolio swoich najlepszych prac.

Jak stworzyć system selekcji zdjęć za pomocą Lightrooma? 

Wyobraź sobie, że właśnie zakończyłeś dużą sesję i zaimportowałeś wszystkie obrazy do Lightrooma. Masz teraz setki fotek do przejrzenia i wybrania najlepszych. Kiedy masz tak dużo zdjęć do przeglądnięcia, a wśród zdjęcia testowe, oraz nieudane ujęcia to przeglądanie ich wszystkich może być przytłaczające. Bez odpowiedniego systemu może to trwać bardzo długo.

Użyj odpowiednich narzędzi.

Lightroom ma ogromną liczbę narzędzi, które ułatwiają usuwanie obrazów. Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, oto kilka funkcji, z których warto korzystać.

 • Pełny ekran.
  Korzystanie z trybu pełnoekranowego podczas procesu wyboru obrazu pomoże usunąć wszelkie elementy rozpraszające uwagę z ekranu. Możliwość oglądania jednego obrazu na raz sprawia, że ​​cały ten proces przebiega płynniej. Aby przejść do trybu pełnoekranowego, wybierz dowolny obraz w module biblioteki i naciśnij klawisz F. 
 • Porównanie zdjęć.
  Jeśli chcesz spojrzeć na dwa podobne obrazy obok siebie, użyj funkcji Porównaj w Lightroom. Funkcja porównania umożliwia przeglądanie dwóch obrazów obok siebie. Jest to bardzo przydatne, gdy próbujesz wybrać między dwoma podobnymi obrazami. Aby skorzystać z funkcji porównania, wybierz dowolne dwa obrazy w module biblioteki i naciśnij klawisz C. Aby powrócić do normalnego widoku, naciśnij klawisz G. 
 • Odrzucanie zdjęć.
  Gdy odrzucisz zdjęcie w Lightroomie, obraz zmieni kolor na szary i zostanie oznaczony czarnym krzyżykiem. Wszystkie obrazy oznaczone w ten sposób powinny być rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Jeśli naciśniesz klawisz X po wybraniu dowolnego obrazu, oznaczysz ten obraz jako odrzucony. Wtedy oznaczy go symbol czarnej flagi z X w lewym górnym rogu, a jednocześnie obraz zostanie wyszarzony w module biblioteki. Ten efekt bardzo ułatwia sprawdzenie, które obrazy zostały już wyświetlone i oznaczone jako nieodpowiednie. 
 • Akceptacja zdjęcia.
  Jeśli oznaczysz obraz jako zaakceptowany, zostanie on oznaczony widoczną białą flagą. Przeglądając zdjęcia, oczywiście natkniesz się na pracę, która Ci się spodoba. W takim przypadku naciśnij klawisz P, obraz zostanie wtedy oznaczony jako wybrany. W lewym górnym rogu obrazu w Lightroomie pojawi się mała ikona białej flagi. 
 • Ocena zdjęcia.
  Ponieważ będziesz oglądać obrazy wiele razy, możesz użyć gwiazdek w Lightroomie, aby oznaczyć obrazy, których nie masz pewności lub co do których nie możesz podjąć ostatecznej decyzji. Możesz oznaczyć je od jednej do pięciu gwiazdek za pomocą odpowiedniego klawisza numerycznego. Dzięki temu są one wyraźnie widoczne, gdy powrócisz do nich w przyszłości. 

Sposób selekcji.

Aby proces ten przebiegał szybciej i wydajniej oraz aby mieć pewność, że wybierasz najlepsze obrazy, musisz być zdecydowany. Jeśli coś jest nie tak ze zdjęciem, odrzuć go. Jeśli musisz o tym pomyśleć dłużej niż kilka sekund, pomiń fotkę. 

Oddzielenie obrazów, nad którymi pracujesz, od reszty fotografii usprawni proces.

Pierwszym krokiem jest odizolowanie zestawu obrazów, nad którymi pracujesz, od innych. Nie powinno być żadnych rozpraszaczy. Jeśli pracujesz nad zestawem portretów, w których dokonano wielu zmian stroju, oddziel każdy strój do osobnego katalogu. 

W Lightroomie jest to łatwe. Możesz stworzyć określoną dla danej sesji kolekcję, a następnie stworzyć podgrupy dla każdej zmiany stroju. Dzięki temu wszystkie obrazy będą umieszczone w jednym miejscu, ale będą rozdzielone poszczególnymi kryteriami. 

Aspekt techniczny jako kryterium wyboru.

Zapewne masz sprecyzowaną opinię, jak Twoje zdjęcia powinny prezentować się pod kątem techniki fotografowania. Oceniając zdjęcia, zwracasz uwagę na takie rzeczy, jak ostrość, czas otwarcia migawki, brak rozmycia itp. Przeglądając fotki, naucz się na pierwszy rzut oka rozpoznawać problemy techniczne i szybko eliminuj nieudane ujęcia.

Pierwszy etap selekcji zdjęć. 

Po wyizolowaniu obrazów, nad którymi pracujesz, możesz rozpocząć pierwszy etap procesu selekcji. Jedynym celem jest jak najszybsze usunięcie nieudanych obrazów. 

Wybierz pierwsze zdjęcie w folderze i przejdź do trybu pełnoekranowego w Lightroomie (naciśnij F). Użyj klawisza strzałki w prawo, aby przewijać obrazy jeden po drugim. Musisz mieć wyobrażenie o tym, czego nie lubisz w fotografii. Jeśli w obrazie jest błąd, znajdź go i naciśnij X. 

Teraz, po ukończeniu pierwszego przeglądu obrazów, powinieneś odrzucić większość nieudanych zdjęć. Następnie możesz utworzyć nową kolekcję i dodać do niej wybrane fotki

Drugi etap.

Teraz gdy masz znacznie mniejszą pulę zdjęć, ostateczny wybór powinien być o wiele łatwiejszy. Użyj flag lub gwiazdek podczas sortowania. Wybierz zdjęcia, nad którymi chcesz jeszcze popracować, i odrzuć pozostałe fotografie. Dzięki temu uzyskasz ostateczny zestaw zdjęć. Teraz możesz przejść do końcowej obróbki i przygotowania kolekcji gotowej do publikacji lub wydruku w ulubionym fotolabie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.