Jak nauczyć się pozować do sesji zdjęciowej?

  • by

Prawie wszystkie przyszłe modelki przed przyjściem na pierwszą sesję zdjęciową zastanawiają się, jak powinny pozować, aby prezentowały się dobrze na zdjęciu. Ten wpis jest przeznaczony dla osób, które nie mają doświadczenia, w tym, jak ustawić się przed aparatem, aby wyglądać pięknie i naturalnie, oraz dla początkujących fotografów.

Jak pozować do zdjęcia? 

Jeżeli pozujemy do zdjęcia, w pozycji stojącej dobrze jest skrzyżować ręce, ten prosty zabieg sprawia, że ​​kompozycja jest ciekawsza. Dodatkowo skrzyżowane ręce, czy splecione dłonie przykuwają uwagę widza właśnie do tego punktu. Fakt ten może wykorzystać fotograf, tworząc specyficzną kompozycję ujęcia. 

Jeśli modelka pozuje w pozycji siedzącej, dobrze jest utrzymywać plecy prosto, zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych wałków na brzuchu. Ponadto nie należy przyciskać brody do szyi, aby nie pojawiły się dodatkowe fałdy i niechciany efekt podwójnego podbródka.

Pamiętajmy także o tym, że jeżeli pozycja, jaką przyjmuje modelka wymaga zbyt wiele wysiłku, to warto powtórnie rozważyć, czy z niej nie zrezygnować. Zbyt duże napięcie, z pewnością w mniejszym lub większym stopniu zostanie odwzorowana na zdjęciu. Podczas pozowania warto także używać dodatkowych rekwizytów, które mogą odgrywać rolę podpory. Możemy w tym celu użyć krzesła, parasola, czy np. wysokiego stołu. Fotograf może dzięki nim uzyskać zdecydowanie ciekawszą kompozycję.

Istnieje także wiele pozycji leżących, które mogą pięknie pokazać ciało modelki na zdjęciu. Modelka może  leżąc na brzuchu oprzeć głowę o splecione dłonie, jednocześnie wznosząc do góry stopy. 

Do pozowania możemy także wykorzystać pozycje dobrze znane z codziennie wykonywanych czynności. Doskonale nadaje się w tym celu sytuacja, kiedy modelka poprawia makijaż, zapina buty, czy zdejmuje pończochy.

Przy tej okazji warto wspomnieć, aby nie nadużywać stereotypowych póz, które mogą uczynić nasze zdjęcia zbyt banalnymi.

EVG Kowalievska at Pexels

Jak modelki mogą nauczyć się pozować?

Nie musisz uczęszczać do szkoły modelek ani na wybierać się na odpowiednie kursy, aby nauczyć się dobrze pozować do zdjęć. Magazyny modowe nauczą Cię, jak opanować i skutecznie ćwiczyć pozowanie do sesji zdjęciowej. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w publikacje poświęcone high fashion, na przykład takie magazyny jak „Vogue”, „Elle”, „Harper’s Bazaar” itp. Przede wszystkim interesuje nas fashion story, które najlepiej uwydatniają potencjał modelki. Wybierając przykłady, zwróć także uwagę na wiek modelki – w końcu każda grupa wiekowa ma swoje subtelności i specyfikę.

Poniżej przedstawię najważniejsze punkty, dzięki, którym nauczysz się perfekcyjnie pozować do zdjęć.

  1. Wybierz zdjęcie z modelką w magazynie i obejrzyj je uważnie, zagłębiając się w szczegóły. Nie wystarczy po prostu przerzucać strony. Patrząc na modelki z magazynu, nie zapominaj, że wszyscy ci ludzie to wysoko opłacani specjaliści w branży modowej, doskonale znają się na swojej pracy. Jednak przede wszystkim sekret ich sukcesu tkwi w ciężkiej pracy.
  2. Wybierz konkretne zdjęcie z modelką. Przyjrzyj się mu z pełnym skupieniem. Powinno Cię interesować wszystko: jak wykonano pozę, w jakiej pozycji znajdowała się głowa modelki, pozycja ciała, gdzie znajdowały się jej ręce i nogi. Zwróć także uwagę na ułożenie palców modelki itp.
  3. Rozpocznij ćwiczenie. Najpierw spróbuj odtworzyć pozę, której aktualnie się uczysz. Nie ma się czego wstydzić – najprawdopodobniej kiedyś ta modelka z magazynu była w podobnej sytuacji. Każdy kiedyś zaczyna. Pamiętaj, aby ćwiczyć swoją postawę, stojąc przed lustrem.
  4. Następnie zacznij częściowo zmieniać postawę, zacznij nieznacznie zmieniać pozycję głowy, ramion, nóg. Poczuj różnicę między kopiowaniem a improwizacją. Kontynuuj, aż osiągniesz odmianę pozy, która przewyższa oryginał. Ważne jest, abyś czuła się pewnie w tym określonym ustawieniu. Ćwicz, aż stanie się to dla Ciebie naturalne.
  5. Zwróć uwagę na to, jak modelka wyraża emocje w na zdjęciu. Jeśli wygląda poważnie, to zastanów się, czy postawa, którą przyjmuje, prezentowałaby się równie dobrze z uśmiechem. Przetestuj, czy wygląd nieśmiały, seksowny, gniewny itp. sprawdzi się w takim ustawieniu ciała. Ćwicząc swoje emocje, znajdź tę, która najlepiej współgra z przyjmowaną pozą.
  6. Poproś kogoś o zrobienie kilku zdjęć Twojej nowej pozy, a najlepiej wszystkich jej odmian. Do fotografowania nadaje się zarówno naturalne światło z okna, jak i wbudowana lampa błyskowa. Lepiej wykonywać zdjęcia na jednolitym, możliwie jasnym tle (najlepiej na białej ścianie). 

Chcesz wiedzieć jak fotografować modelki plus size? Sprawdź najlepsze porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.