Balans bieli – krótki przewodnik

  • by

Balans bieli to jeden z aspektów fotografii, który dla fotografa amatora może wydawać się niepotrzebny. Jednak kiedy już się z nim zapoznasz, będziesz posiadać doskonałe narzędzie do poprawy jakości zdjęć. Termin balans bieli oznacza po prostu dostosowanie temperatury barwowej obrazu. Zapewne zauważyłeś, że niektóre zdjęcia mają niebieskawy, żółty lub pomarańczowy odcień, a inne wyglądają tak naturalnie, jakbyśmy oglądali zawartość kadru na własne oczy? Tego rodzaju przebarwienia pojawiają się, gdy podczas fotografowania ustawiono niewłaściwy balans bieli. W tym artykule omówimy podstawy pracy z balansem bieli i nauczymy się z niego korzystać w praktyce.

Co oznacza termin, balans bieli?

Balans bieli to takie ustawienie, które kompensuje różnice w temperaturze barwowej w świetle otoczenia. Powinieneś wiedzieć, że temperatura barwowa jest mierzona w Kelwinach i oznacza się ją literą K. Lampy o miękkim świetle mają 2700-3000 K, jasne lub zimne – 3500-4100 K, światło dzienne – 5000-6500 K. 5500 K jest zwykle uważane za standard dla światła dziennego. Temperatura świecenia świec jest na dole listy i ma 1900 K.

Do celów fotograficznych wystarczy nam wiedzieć, że temperatura słabych źródeł światła i oświetlenia w pomieszczeniach jest zwykle niższa, natomiast jaśniejsze światło ma wyższe parametry. Im niższa temperatura, tym ma bardziej żółty odcień, a im współczynnik jest wyższy, tym odcień jest bardziej niebieski. 

Po co zwracać uwagę na balans bieli?

Jeśli nie chcesz, aby Twoje zdjęcia miały nieestetyczny niebieski, żółty, zielony lub czerwony odcień, musisz zwrócić właśnie na balans bieli. Jeżeli chcesz, aby aparat uchwycił świat takim, jakim go widzimy, musimy przekazać mu informacje o warunkach oświetleniowych. Ludzki mózg potrafi kompensować różnice w temperaturze barwowej, ale aparaty potrzebują pomocy. Zrozumienie balansu bieli pomoże Ci zastosować prawidłowe ustawienia aparatu do panujących warunków oświetleniowych i w razie potrzeby wprowadzić niezbędne korekty w przetwarzaniu końcowym. Pamiętaj po prostu, że ustawienie balansu bieli musi odpowiadać warunkom oświetleniowym, w jakich pracujesz. Przy fotografowaniu przy świecach ustaw 1900 K, podczas pracy na zewnątrz w pochmurny dzień – 6500 K. Ustawiając aparat na temperaturę barwową światła otoczenia, masz pewność, że uzyskasz zdjęcia identyczne z tym, co widzisz.

Ustawienia balansu bieli.

Na szczęście Twój aparat ma już ustawienia wstępne balansu bieli, takie jak:
światło dzienne, zachmurzenie, cień, żarówka, światło fluorescencyjne, lampa błyskowa i auto. 

Dla fotografa amatora funkcja automatycznego ustawienia balansu bieli w wielu przypadkach może być całkowicie wystarczająca. Przy pracy w prostych warunkach oświetleniowych aparat poradzi sobie, wybierając najlepszą opcję. Jeśli jednak znasz już podstawowe ustawienia aparatu i nie bawiłeś się jeszcze balansem bieli, możesz zacząć od ustawień wstępnych. Wypróbuj różne opcje i zobacz, co stanie się z odcieniem zdjęcia, jeśli wybierzesz niewłaściwą. Na przykład podczas fotografowania w dzień ustaw wstępne ustawienie żarówka. Zwróć uwagę, jak niebieskie stało się zdjęcie przy zastosowaniu tego ustawienia. Wynikało to z faktu, że aparat próbował skompensować żółte światło żarówki, spodziewając się, że tak właśnie jest oświetlona scena. Z tego powodu zostało dodane więcej niebieskiego koloru, który w tym wypadku miał zapewnić równowagę barwną. Ponieważ w rzeczywistości fotografujesz w świetle dziennym, które samo w sobie jest zimniejsze niż światło żarowe, dodanie jeszcze większej ilości koloru niebieskiego tylko pogarsza sytuację. Natomiast, jeśli fotografujesz w pomieszczeniu oświetlonym żarówką i ustawisz światło dzienne, zdjęcie stanie się zbyt żółte. Aparat w tym wypadku będzie korygować tonację kolorów zdjęcia, dodając niezbędne odcienie w zależności od ustawienia wstępnego, ale ponieważ jest ono ustawione nieprawidłowo, wynik będzie błędny. 

Dobrą wiadomością jest to, że balans bieli można łatwo skorygować za pomocą oprogramowania do przetwarzania zdjęć. Oczywiście to nie znaczy, że nie powinieneś próbować go właściwie ustawić podczas fotografowania. 

Zaawansowane ustawienia balansu bieli.

Kiedy poświęcisz trochę czasu na pracę z presetami i przyzwyczaisz się do ich używania, może dojść do sytuacji, w której już będą niewystarczające. Dlatego będziesz musiał skorzystać z zaawansowanych ustawień i samodzielnie wybrać wartość, która najbardziej Ci odpowiada. Zrób zdjęcie, przejrzyj je i zwiększ lub zmniejsz wartość w zależności od aktualnego odcienia. Jeśli zdjęcie jest zbyt niebieskie, ustawiasz zbyt niską temperaturę, a aparat dodaje więcej odcieni niebieskich niż to konieczne. Aby temu zaradzić, ustaw wyższe parametry. Jeśli w kadrze jest dużo żółtego koloru, to znaczy, że ustawiłeś zbyt wysoką temperaturę. Po prostu zmniejsz ją, aż balans bieli będzie optymalny.

Jeśli chcesz łatwo zapamiętać, ogólną zasadę, traktuj skalę temperatur tak samo, jak termometr – wyższe wartości odpowiadają wyższym temperaturom i odwrotnie. Jeśli chodzi o korekcję balansu bieli, jeśli potrzebujesz „ogrzać” zdjęcie, ustaw wyższą wartość; jeśli ma być „schłodzony”, wybierz niższą wartość. 

Podsumowując, aby uzyskać prawidłowy balans bieli podczas sesji zdjęciowej, należy zapewnić aparatowi wystarczającą ilość informacji o warunkach oświetleniowych podczas fotografowania, dzięki temu kolory na zdjęciach będą zbliżone do naturalnych.

Wiesz już jak posługiwać się balansem bieli? Sprawdź kilka wskazówek dotyczących kompozycji w fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.