Kilka przydatnych porad, jak robić świetne zdjęcia smartfonem.

  • by

Od czasu pojawienia się telefonów z aparatem, całkowicie zmienił się sposób robienia zdjęć. Smartfony stały się ulubionym aparatem większości fotografów amatorów. Nawet profesjonaliści coraz częściej sięgają po swoje smartfony, aby robić komercyjne zdjęcia. Magazyny internetowe, blogi, a także platformy społecznościowe, takie jak Instagram, z pewnością sprzyjają rozwojowi fotografii mobilnej. Dzięki czemu robienie zdjęć telefonem dla części osób jest nie tylko ciekawym hobby, ale także staje się sposobem zarabiania.

Oczywiście, nie każdy posiadacz smartfona będzie mógł cieszyć się sławą w mediach społecznościowych i zarabiać pieniądze dzięki swoim fotografiom. Jednak wraz z rozwojem technologii smartfony posiadają coraz bardziej zaawansowane funkcje, ponadto powstaje mnóstwo innowacyjnych aplikacji i gadżetów zwiększających funkcjonalność aparatów w smartfonach, dlatego zwykli użytkownicy mogą zacząć robić lepsze zdjęcia, które mogą pretendować do statusu profesjonalnych prac.

Poniżej zaprezentujemy wprowadzenie do złożonej kwestii, jaką jest fotografia mobilna. Przedstawimy podstawowe porady, które z pewnością wpłyną na jakość zdjęć wykonywanych smartfonem.

Rób więcej zdjęć.

Największym atutem fotografowania smartfonem jest to, że niemal zawsze masz pod ręką aparat. Ten prosty fakt sprawia, że posiadasz więcej okazji do robienia zdjęć, a im więcej robisz zdjęć, tym stajesz się lepszym fotografem. Dlatego, jeżeli chcesz poprawić swoje umiejętności fotograficzne, jak najczęściej używaj aparatu w swoim telefonie. Upamiętniaj nie tylko ważne chwile, lecz stań się fotoreporterem codzienności.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku jednego z fundamentów fotografii, czyli kompozycji. Oczywiście, aparat w telefonie nie ma takich możliwości, jak Nikon D810, ale to nie znaczy, że nie możesz ćwiczyć podstaw robienia wysokiej jakości zdjęć. W rzeczywistości telefony komórkowe są idealnym narzędziem do ćwiczenia kompozycji, ponieważ ich funkcje techniczne są ograniczone (w porównaniu do profesjonalnych aparatów). Oznacza to, że jesteś zmuszony polegać na swoim fotograficznym oku, aby skomponować świetne zdjęcia. Jesteś bardziej skłonny do szukania elementów takich jak światło i cień, kolory i kontrasty, linie i tekstury, które zwiększają atrakcyjność Twoich zdjęć. 

Julia M Cameron at Pexels

Uzyskaj informację zwrotną.

Drugą korzyścią z używania telefonu komórkowego do nauki fotografii jest to, że łatwo jest uzyskać informację zwrotną. Dlatego zrób zdjęcie i natychmiast pokaż je swoim znajomym, aby zobaczyć, co o nim myślą. Możesz też wykonać obróbkę fotki, i przesłać ją na Flickra, Twittera lub Instagram i sprawdzić, co twoi followersi myślą o twojej pracy. Możesz nawet poprosić o opinię swoich idoli w dziedzinie fotografii, po prostu oznacz ich w jednym z postów, być może podzielą się z Tobą jakimiś wskazówkami.

Poza łatwością, z jaką można uzyskać opinie, telefony komórkowe pozwalają na łatwe nawiązywanie kontaktów z innymi, którzy interesują się fotografią. Jasne, opinie, polubienia, udostępnienia i komentarze są miłe, ale ta spójna interakcja z innymi fotografami ułatwia Ci naukę i rozwój. Pomaga też byciu bardziej konsekwentnym w robieniu i dzieleniu się swoimi zdjęciami. Mówiąc prościej, fotografowanie smartfonem pomaga Ci rozwinąć Twoją pasję do fotografii w ciekawy, nowoczesny sposób.

Używaj akcesoriów fotograficznych.

George Milton at Pexels

Początki fotografii mobilnej, kojarzą się  z niskiej jakości aparatami, które miały niewiele dodatkowych funkcji poza możliwością rejestrowania słabej jakości obrazu. 

Teraz możesz kupić prawie każde akcesorium, które sprawi, że Twój smartfon będzie bardziej przypominał zwykły aparat fotograficzny. Możesz dostać futerały, które sprawią, że Twój telefon będzie bardziej ergonomiczny i łatwy w obsłudze. Istnieją niezliczone statywy i systemy montażowe, które pozwalają utrzymać telefon stabilnie podczas długiej ekspozycji. Możesz nawet kupić zewnętrzną lampę błyskową do telefonu, która zapewni Ci lepsze oświetlenie.

Jednak najistotniejszym dodatkiem do aparatu w smartfonie, jaki można zakupić, są z pewnością dodatkowe obiektywy. Pamiętaj jednak, że w przypadku tego zakupu cena ma z reguły znaczenie. Niestety tanie obiektywy dają gorsze rezultaty. Z drugiej strony, wysokiej jakości obiektywy do smartfonów mogą wyraźnie poprawić zarówno ostrość uzyskanych fotografii, jak ogólną jakość odwzorowanych szczegółów.

Na rynku możemy znaleźć obiektywy szerokokątne, przeznaczone do zdjęć portretowych, tzw. rybie oko, specjalne obiektywy do makrofotografii, a także teleobiektywy. 

Oprócz obiektywów możemy także zakupić filtry polaryzacyjne do smartfona, które pozwalają nam tworzyć obrazy z bardziej niebieskim niebem, bielszymi chmurami i z mniejszą ilością odbić od błyszczących powierzchni, takich jak woda.

Podsumowanie.

Jeśli poważnie myślisz o poprawie swoich umiejętności fotograficznych, rozważ korzyści, jakie daje robienie zdjęć telefonem komórkowym. Jak już stwierdziłem wcześniej, fotografowanie smartfonem jest o wiele wygodniejsze od tradycyjnego sposobu robienia zdjęć. Jednak dodatkowym, chyba najistotniejszym atutem fotografii mobilnej jest łatwość jej publikacji w internecie, dzięki czemu możemy szybko przekonać się, czy użyte przez nas techniki rzeczywiście przekładają się na zainteresowanie odbiorców.

Oczywiście nie musisz ograniczać się wyłącznie do internetu. Najlepsze odbitki warto utrwalić jako zdjęcia papierowe. Przykładowo fotki, które przygotowaliśmy do publikacji na Instagramie możemy wywołać jako zdjęcia kwadratowe 10×10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.