Fotografia telefonem – efekt czarno biały + jeden kolor

  • by

Moje początki fotografii, a później jako uzupełnienie aparatu stał się dla mnie smartfon. Dokładnie był to Huawei P9 Lite. Na jego przykładzie chciałbym omówić temat uzyskania na zdjęciu efektu czarno białego w połączeniu z jednym elementem zachowanym w kolorze. W telefonie Huawei w podstawowej edycji zdjęć, była funkcja nadawania koloru monochromatycznego łączącego z akcentem kolorowym. Obecnie korzystam z innego telefonu i aby móc znowu uzyskać taki efekt, korzystam z aplikacji dostępnych w Sklepie Play np. Color Splash. 

 Fotografie czarno-białe zmuszają widza do koncentrowania się głównie na kształtach niż na kolorach. Na przekór tego pojawia się kolorowy akcent, który pomógłby przyciągnąć uwagę oglądającego. Częściowo kolorowe zdjęcie na pewno przyciągnie uwagę. Tego typu obrazy zostają od razu zauważone dzięki swojej oryginalnej estetyce. 

Jak to uzyskać za pomocą programu graficznego ?  

1.Wybierz zdjęcie, które chcesz przerobić i otwórz je w Photoshopie. 

2. Następnie należy powielić warstwę ze zdjęciem. 

3. Pozbawiamy warstwę znajdującą się u góry koloru. W tym celu naciskamy kombinację klawiszy Shift+Ctr+U

 4.Dodajemy maskę na warstwie z czarno-białym zdjęciem.  

 5.Następnie klikamy na ikonę maski w palecie warstw. Z menu narzędzi wybieramy pędzel, a kolor główny ustawiamy na czarny.  

6.Rozwijamy menu narzędzia Pędzel, wybieramy odpowiedni rozmiar pędzla, a twardość pędzla ustawiamy na 100%. Dzięki temu uzyskamy ostrą krawędź między kolorowym elementem, a czarno-białym tłem. 

7. Malując kolorem czarnym po masce odsłaniamy te elementy zdjęcia, które mają być kolorowe. Posługując się pędzlem w kolorze czarnym kolejno odsłaniamy wszystkie elementy zdjęcia, które mają pozostać w kolorze. W razie pomyłki zmieniamy kolor główny na biały i nanosimy poprawki na maskę. Kolor biały zasłania element zdjęcia, który znajduje się na warstwie poniżej, kolor czarny odsłania je. 

8.Uzyskujemy pożądany efekt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.