Fotografowanie we wnętrzach.

  • by

Jak robić ładne zdjęcia w domu.

Fotografowanie naszych bliskich, rodziny i przyjaciół to jedna z najmilszych dziedzin fotografii. Dzięki niej powstają cenne i osobiste zdjęcia, które tak w formie plików, jak i odbitek na papierze fotograficznym będą stanowić pamiątkę na długie lata. Poniżej zamieszczamy kilka porad, które pomogą nam robić ładne zdjęcia we wnętrzach.

Jak fotografować ludzi w pomieszczeniach?

Fotografując w pomieszczeniach, zazwyczaj zmagamy się z niedostatkiem światła. Zdjęcia rodzinne najczęściej wykonujemy podczas familijnych spotkań, a te często odbywają się wieczorem.

Oświetlenie, jakim dysponujemy w mieszkaniu, może okazać się niewystarczające. Jeśli nie chcemy wykonywać wyłącznie pozowanych fotografii, musimy zastosować kilka „sztuczek” które pozwolą nam wykonać dobre zdjęcia.

O czym należy pamiętać robiąc zdjęcia w domu?

  • Zapoznaj się z możliwościami twojego aparatu. Im lepiej je znasz, tym szybciej i łatwiej możesz modyfikować ustawienia. Nie będziesz się zastanawiać co zrobić, gdy tymczasem dzieją się ciekawe rzeczy i można by robić zdjęcia.
  • W miarę możliwości ustawiaj niskie wartości ISO, aby zapobiec zaszumieniu zdjęć.
  • Staraj się trzymać aparat stabilnie, jeśli czasy naświetlania są dłuższe. Teoretycznie 1/30 sekundy to maksymalny czas, przy jakim możemy fotografować z ręki, bez statywu.
  • Unikaj ustawień automatycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o program, który wykorzystuje wbudowaną lampę błyskową. Zazwyczaj uzyskane zdjęcia nie są najlepszej jakości, gdyż aparat dobiera wszystkie parametry za nas.

Jak wykorzystywać wbudowaną lampę błyskową?

Wbudowana lampa błyskowa może z powodzeniem pomóc nam wykonać ładne zdjęcia, o ile użyjemy jej we właściwy sposób.

  • Zastosuj kompensację ekspozycji. Jest to funkcja, która pozwala nam zmniejszyć ilość światła, jaką emituje lampa błyskowa.

Błysk doświetli jedynie fotografowaną scenę, nie wpływając w sposób znaczący na jej ciepły, domowy charakter.

  • Użyj dyfuzora. Nawet jeśli używamy wbudowanej w aparat lampy błyskowej, możemy rozproszyć jej światło albo montując specjalny dyfuzor, albo zasłaniając ją kawałkiem białej chusteczki higienicznej, bądź foliową torebką jednorazową. Tak zmodyfikowany błysk da mniej światła, a dodatkowo będzie ono rozproszone, co wydatnie złagodzi ostre cienie i usunie sztuczny charakter światła błyskowego.

Balans bieli a światło zastane w pomieszczeniu.

Odpowiednio ustawiając balans bieli w aparacie, możemy wpłynąć na odbiór sceny, jaką fotografujemy. Jest to ważne, gdyż światło w pomieszczeniach może mieć niezwykłe zabarwienie. Wynika to z bardzo częstego zastosowania oświetlenia LED, które emituje światło o bardzo różnej, a często zmiennej temperaturze barwnej. 

Na kolor światła ma też wpływ otoczenie, a więc kolor ścian, mebli i innych elementów wystroju. Poprawny balans bieli sprawi, że zdjęcia, będą wyglądać naturalnie i nie będzie przeszkód, aby wykonać z nich odbitki w laboratorium fotograficznym. Często bowiem źle dobrany balans bieli sprawia, że na zdjęciu nie da się uzyskać normalnych kolorów i jest ono wyraźnie zielone, na co wpływ ma kolor ścian pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.