Co to jest trójkąt ekspozycji ?

  • by

Jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia i zamierzasz zapoznać się z manualnymi ustawieniami aparatu, koniecznie powinieneś zrozumieć trójkąt ekspozycji.

Co to jest trójkąt ekspozycji?

Trójkąt ekspozycji opisuje zależności pomiędzy trzema istotnymi parametrami, które mają wpływ na techniczną jakość naszych zdjęć. Poznanie tych zależności na pewno dodatnio wpłynie na swobodę, z jaką będziemy obsługiwać aparat w trybie manualnym.

Co wchodzi w skład trójkąta ekspozycji?

Trójkąt ekspozycji to nic innego jak graficzne przedstawienie zależności pomiędzy trzema wartościami, które ustawiamy przed zrobieniem zdjęcia. Są to:

  • ISO, czyli stopień czułości matrycy, który ma wpływ na zaszumienie zdjęcia.
  • Ekspozycja, czyli czas otwarcia migawki, który ma wpływ na oddanie ruchu na zdjęciu lub jego zamrożenie.
  • Przysłona, czyli parametr, który odpowiada za głębie ostrości na zdjęciu, oraz za ilość światła, jaka pada na matrycę aparatu.

Te trzy parametry wzajemnie na siebie oddziałują i zmiana jednego pociąga za sobą zmianę przynajmniej jednego z pozostałych.

Jak rozumieć trójkąt ekspozycji?

Przedstawiony rysunek pokazuje, jak poszczególne parametry zdjęcia wpływają na siebie nawzajem.

Można opisać to tak:

  • Im krótszy czas otwarcia migawki, tym wyższa wartość ISO i mniejsze wartości przysłony
  • Im niższe ISO, tym mniejsze wartości przysłony, ale dłuższy czas otwarcia migawki
  • Im większa wartość przysłony, tym wyższa wartość ISO i dłuższy czas otwarcia migawki.

Mimo iż dla początkującego fotoamatora zależności te mogą wydawać się zawiłe, to bardzo szybko wchodzą w nawyk i są ustawiane niemal automatycznie. Zaletą poznania trójkąta ekspozycji jest to, że nasze zdjęcia zaczynają wyglądać tak, jak my chcemy. Mają taką głębię ostrości, na jakiej nam zależy, ruch jest przedstawiony dynamicznie albo zamrożony, a obrazy nie są pełne szumów wynikających z automatycznie dobranego przez aparat ISO. Najważniejsze, by dużo fotografować, dużo ćwiczyć różnych ustawień i świadomie uzyskiwać określone efekty na zdjęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.