Fotografujemy podczas mgły

  • by

Jesień zachęca do fotografowania pięknymi kolorami liści, barwami jesiennych kwiatów, możliwością uchwycenia na zdjęciu wielu efektownych scen w miejskich parkach lub ogrodach.

Jest to również czas mgieł, mżawki i niepogody, ale i wtedy nie musimy rezygnować z naszego hobby.

Kiedy na dworze mgła i wszystko spowite jest delikatnym, rozproszonym światłem koniecznie wybierz się w plener, aby zrobić kilka ciekawych zdjęć.

Musimy zapamiętać kilka prostych zasad.

• Mgła bardzo silnie rozprasza światło, a to może wpłynąć na pomiar światła w naszym aparacie. Lustrzanka może mieć tendencję do niedoświetlania, zwłaszcza jeśli biel mgły zajmuje większość kadru a obiekt, który fotografujemy, jest ciemny lub bardzo jasny.

• O ile to możliwe, zapisujemy pliki w formacie RAW. Będziemy mieli pełnię możliwości edycji w programie graficznym.

•  Jeśli nie mamy możliwości zapisu RAW-ów, zastosujmy lekkie prześwietlenie zdjęcia. Jego stopień ustawimy w aparacie, korzystając z przycisku kompensacji ekspozycji. 

Fotografując w mglisty dzień, nie musimy zwracać uwagi na obiekty 

znajdujące się na dalszym planie. Tło naszej fotografii będzie prawie niewidoczne. Zasłoni je mglista kurtyna. Teraz istotne zaczynają być kształty, które pokazujesz na zdjęciu. Starajmy się rejestrować raczej nastrój, a nie drobne szczegóły.

Pozwala to skupić się na kadrowaniu i kompozycji całego, często rozległego kadru.

Jesienna mgła występuje również wieczorem. Nie bójmy się fotografować i o tej porze. Pięknie będą wyglądały snopy świateł przefiltrowane przez nasycone parą wodną powietrze. 

Mgła występująca o wczesnych godzinach rannych, gdy wschodzi słońce, zaczyna osadzać się postaci kropelek wilgoci na pajęczynach, drobnych gałązkach lub kwiatach. Będziemy teraz mieli okazję wykonać ciekawe zdjęcia zbliżeniowe lub makro.

Pamiętajmy również że zdjęcia wykonane w mglisty poranek lub wieczór świetnie będą się nadawały do przedstawienia ich w skali szarości. Wynika to z tego, że kolor o poranku lub wieczorem jest bardzo subtelny, pastelowy i nie odgrywa znaczącej roli na fotografii. Bardziej będzie się liczyć nastrój, sceneria i kształty. Dzięki mgle na naszych zdjęciach możemy uzyskać romantyczny, lub mroczny, złowrogi nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.