Automatyczne tryby fotografowania

  • by

Chociaż fotografowanie z wykorzystaniem trybów tematycznych nie jest zbyt kreatywne, należy poznać i tę funkcję aparatu. Może tak się zdarzyć, że będziemy musieli szybko fotografować w trudnych warunkach. A nie będzie czasu na „zabawę” ustawieniami aparatu. Automatyka przyjdzie nam wtedy z pomocą, by wykonać zdjęcia dobrej jakości.

Każdy aparat cyfrowy ma do dyspozycji programy dostosowane do typowych scen. Wybieramy Je przy pomocy pokrętła na górnej powierzchni korpusu. Jest to bardzo dobre narzędzie również dla zupełnie początkujących fotoamatorów, gdyż nie tylko pozwala wykonać dobre zdjęcia, ale też poprzez obserwacje ustawień uczy Jak samodzielnie dobierać je w zależności od fotografowanej sceny.

Wiedza na temat tego, kiedy korzystać z predefiniowanych ustawień szybko może stać się częścią naszego warsztatu. Jest to również ważny krok na drodze do opanowania bardziej zaawansowanych ustawień aparatu.

  • „Portret”:

Dobierane są takie ustawienia, które gwarantują niewielką głębię ostrości, co bardzo dobrze sprawdza się w odcinaniu osób od tła. Staje się ono rozmyte i nie odwraca uwagi od twarzy portretowanej osoby. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby Korzystając z tego trybu fotografować na przykład martwą naturę albo zwierzęta.

  • „Krajobraz”:

Ustawienia są tu przeciwne do programu „portret”. Dobierane są takie parametry, aby uzyskać maksymalną głębię ostrości w całym kadrze. Dodatkowo aparat podnosi lekko kontrast zdjęcia i wzmaga nasycenie kolorów. Ustawieniem tym możemy się posłużyć, fotografując na przykład architekturę.

  • „Sport”

Program ten dobierze takie parametry, aby można było zamrozić ruch fotografowanych szybko poruszających się obiektów. Aparat zmienia również ustawienia autofokusa na tryb ciągły. Oznacza to, że będzie on śledził obiekt przez cały czas do momentu wciśnięcia spustu migawki i wykonania zdjęcia. Jak Łatwo się domyślić możemy go zastosować i w innych sytuacjach, gdy fotografujemy dynamiczne sceny na przykład bawiące się dzieci.

  • „Makro”

Oprogramowanie aparatu dobiera takie ustawienia, które pozwalają uzyskać ostre i wyraźne niewielkie elementy fotografowanego obiektu. Zazwyczaj dobierana jest duża głębia ostrości oraz krótki czas migawki. Dobierana jest również najmniejsza możliwa odległość fotografowania.

  • „Portret nocny” lub “Zdjęcia nocne”

W tym programie aparat zastosuje lampę błyskową. Dzięki temu błysk oświetli osobę na pierwszym planie błyskiem wypełniającym, a aparat tak dobierze ekspozycję, aby tło również zostało poprawnie zarejestrowane.

Chcesz poprawić swoje umiejętności fotograficzne, sprawdź kilka porad: http://fotookazje.eu/kilka-sposobow-na-poprawe-umiejetnosci-fotograficznych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.