Ogniskowa obiektywu

  • by

Ogniskowa jest obok wartości przysłony jedną z najważniejszych cech obiektywu.  Zależą od niej jego kąty widzenia, a co za tym idzie również perspektywa na wykonanych  zdjęciach.
Jeżeli mamy ambicję wykonywać dobre zdjęcia, które później warto zamienić w doskonałej jakości odbitki online, to warto zapoznać się z opisywanym parametrem.

Wartość ogniskowej podawana jest w milimetrach. Im mniejsza: 6mm,  8mm, 16mm tym szerszy jest kąt widzenia (dynamiczna perspektywa i duża głębia ostrości) – im większa:  200, 300, 500 mm tym mniejszy kąt widzenia, ale przybliżenie obiektywu jest większe.

Najbardziej uniwersalny obiektyw, którego kąt widzenia odpowiada mniej więcej kątowi widzenia ludzkiego oka, to ten o ogniskowej 50 mm. Obrazy uzyskane takim “szkłem” charakteryzują się najbardziej naturalną plastyką obrazu. 

Przyjęło się że, wartości ogniskowej odnoszą się do aparatów o matrycy pełnoklatkowej  czyli mającej rozmiar klatki film 35 mm. Dla aparatów o innej wielkości-najczęściej jest ona mniejsza-stosuje się mnożniki. Dla najpopularniejszej matrycy  C APS wynosi on 1,5x .

Wynika z tego,  że jeśli użyjemy do takiej matrycy obiektywu pełnoklatkowego o ogniskowej 50 mm otrzymamy obraz jak z obiektywu 75 mm.  (50 x 1,5 = 75)

Ogniskowa powinna być  dobrana do charakteru fotografowanej sceny.

Obiektywy szerokokątne stosujemy zwykle w fotografii krajobrazu lub wnętrz gdzie zależy nam na uchwyceniu jak  najszerszego kąta widzenia, natomiast obiektywy o wyższych ogniskowych ze względu na ich cechy ( na przykład ładne rozmycie tła)  stosujemy w fotografii portretowej, makro lub przyrodniczej. 

Ogniskową Możemy też wpływać na dynamikę  obrazu (szerokie kąty) Albo izolować go z otoczenia. (wysokie wartości ogniskowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.