Jak prawidłowo trzymać aparat

  • by

Chcesz robić dobre zdjęcia, naucz się trzymać aparat.

Nawet tak prosta czynność, jak trzymanie aparatu podczas wykonywania zdjęć ma wpływ na jakość naszych fotografii. Wielu fotografujących popełnia w tym zakresie pewne błędy, dlatego warto od samego początku przygody z fotografią wyrobić sobie dobre nawyki. Dzięki temu nasze zdjęcia będą przykuwały uwagę zarówno na ekranie monitora, jak również jako papierowe odbitki.

Fotografując, przyjmuj swobodną, ale stabilną postawę opierając się w miarę możliwości całymi stopami o podłoże. Stań w lekkim rozkroku 

Aparat przystosowany jest do obsługi przez osoby praworęczne, dlatego prawa dłoń służy do uchwytu za specjalnie w tym celu wyprofilowany element korpusu. Kciuk dłoni powinien swobodnie spoczywać na tylnej ściance, tak bym mógł obsługiwać znajdujące się tam przyciski i pokrętła. Palec wskazujący obsługuje migawkę aparatu oraz znajdujące się pod nią pokrętło.

Palce lewej dłoni obejmują obiektyw od spodu i służą przede wszystkim do jego obsługi. Możemy wtedy swobodnie regulować ostrość oraz ogniskową obiektywu. Reszta dłoni jest dodatkowym podparciem dla korpusu aparatu.

Bardzo ważne jest, aby podczas robienia zdjęć starać się kontrolować nasz oddech. Wstrzymywanie go powoduje wystąpienie poruszeń. Naciskając migawkę, zróbmy wydech. Z czasem nabierzemy wprawy i takie czynności po prostu wejdą nam w krew, staną się odruchowe, a na pewno pozytywnie wpłyną na wykonywane zdjęcia.

Starajmy się wykorzystywać otoczenie, aby dodatkowo ustabilizować aparat. Możemy oprzeć się o rosnące obok drzewo albo o mur czy framugę drzwi. Możemy wykorzystać balustrady lub niskie murki, aby oprzeć na nich nasze łokcie i dodatkowo unieruchomić aparat.

Jeśli podczas wykonywania zdjęć musimy się pochylić, pamiętajmy, aby wysunąć do przodu jedną nogę. Uzyskamy stabilną i wygodną pozycję.

Dociskając lekko wizjer aparatu do czoła, uzyskasz dodatkowy punkt podparcia aparatu i dodatkowo go unieruchomisz.

Jeśli robiąc zdjęcie, musimy przyklęknąć, pamiętajmy o oparciu prawego łokcia o kolano. Dobrze też mieć ze sobą coś, co możemy podłożyć pod kolano wspierające się o podłoże, aby uniknąć pobrudzenia ubrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.