Zagadnienie ISO

  • by

Zagadnienie ISO jest ściśle związane z wrażliwością na światło matrycy aparatu, która jest zbiorem punktów światłoczułych. Im dłużej są one wystawione na działanie światła, tym obraz, jaki powstanie będzie jaśniejszy. 

I odwrotnie: krótka ekspozycja, to ciemniejsze zdjęcie. Jest to podstawowy parametr, który można, a nawet należałoby ustawić samodzielnie, nie korzystając z automatyki aparatu.

Dzięki właściwie ustawionemu parametrowi ISO nasze zdjęcia będą się lepiej prezentować, a tym samym z pewnością warto będzie przesłać je do fotlolabu i zamienić w odbitki zdjęć.

W aparacie cyfrowym wartość ISO może się wahać zależnie od producenta i klasy sprzętu od 50 do 32000 ISO, a nawet dużo więcej.

Ustawiając wartość ISO, dobrze jest znać pewne zasady. Podnosząc jego wartość, ułatwiamy sobie proces fotografowania, gdyż aparat dobierze krótkie czasy otwarcia migawki. Zdjęcia nie będą poruszone. Niestety wysoka czułości matrycy będzie się wiązała z większym zaszumienie obrazu oraz, wpłynie ujemnie na odwzorowanie kolorów.

Fotografując, zawsze powinniśmy ustawiać możliwie najniższą wartość ISO. Wpłynie to nie tylko na estetykę naszych zdjęć, bo będą one ostre, wyraźniejsze o ładnych kolorach, ale też ułatwi nam ich późniejszą obróbkę. Zdjęcie o niskim współczynniku ISO będziemy mogli na przykład wykadrować lub powiększyć bez obawy, że szum stanie się bardzo widoczny.

Oczywiście, gdy nie mamy innego wyjścia: na przykład fotografując wieczorem lub w miejscu o małej ilości światła musimy podnieść czułość matrycy tak, aby zarejestrować interesujący nas obraz. Godzimy się wtedy na kompromis między nieco gorszą jakością a tym, że zdjęcia nie zrobimy w ogóle.

Na obniżenie wartości ISO możemy też wpływać, poprzez zmniejszanie przysłony, jej szersze otwarcie. Wpłynie to dodatnio na ilość światła, jaka będzie potrzebna do zarejestrowania obrazu.

Wydłużenie czasu ekspozycji, a więc dłuższe otwarcia migawki również pomoże, ale będzie się wiązało z ryzykiem poruszenia zdjęcia.

Każdy musi wybrać swoją metodykę działania, lecz zasadniczo: fotografując, starajmy się zawsze ustawiać jak najniższe ISO. 

*ISO jest skrótem od angielskich słów:  International Standards Organization. 

Jest to ujednolicona wartość czułości matrycy we wszystkich aparatach cyfrowych. Im jest niższa (np. ISO 100, ISO 200), tym czułość matrycy na światło jest mniejsza, a więc musimy wydłużać ekspowycję matrycy na światło. 
Jeżeli korzystałeś wcześniej z aparatów analogowych, to czułość ISO jest dokładnie tym samym, co skala czułości w kliszach oznaczana jako ASA (skrót od American Standard Association).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.